Gebelik Haftasının Tespiti

Gebelik Haftasının Tespiti

Anne karnındaki bebeğin büyümesi ve gelişmesinin takibinin doğru yapılması için gebelik haftasının tespiti büyük önem taşımaktadır. Anne karnındaki bebek gebelik haftasının tespiti ele alınarak hafta, hafta bebekteki oluşması gereken gelişmeler takip edilmektedir. Gebelik boyunca yapılacak testler gebelik haftasının tespiti ile hangi zamanlarda yapılacağı belirlendiği için gebeliğin hangi haftasında olunduğu ayrı bir önem taşımaktadır.

Bir kadının gebe kaldığı gün eşiyle ilişkiye girdiği gün değil son adet gördüğü gün olarak belirlenmektedir. Gebeliğin haftasının tespiti son adet günü ile birlikte doktorun takibi ile yapılan Ultrason ölçümleri ile karşılaştırılmakta ve gebeliğin hangi hafta içinde olduğu tam olarak tespit edilmektedir. Eğer gebe kalan kadın son adet tarihini net olarak hatırlayamıyorsa ilk 3 ay boyunca doktor kontrollerini aksatmamalı ve bebeğin Ultrason ölçümleri ile kaç haftalık olduğunu tespit ettirmelidir. Gebeliğin gelişimi hafta, hafta incelendiği zaman doğru tespit için gebeliğin hangi haftada olduğunun kesin olarak bilinmesi gerekmektedir.

Ortalama 40 hafta süren gebelik süresince belirli haftalarda yapılması gereken testler bulunmaktadır. 18.haftada yapılan Ultrason ölçümleri ile bebeğin organ gelişimlerine bakılır ve bulunduğu hafta içinde bebekte gereken organ gelişmeleri sağlıklı bir şekilde ilerliyor mu diye ölçümler yapılır. Anne karnındaki bebek büyüdükçe Ultrason ölçümleri de zorlaşmaya başlar bu nedenle son adet gününü bilmeyen gebelerin ilk 3 ay içinde Ultrason ölçümü yaptırması ve gebelik haftasının tespiti doktor tarafından netlik kazandırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Testi Silik Çıkarsa başlıklı makalemizde gebelik testinde ikinci çizgi silik çıkarsa ve Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama geliyor hakkında bilgiler verilmektedir.


You may also like...

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Devamını oku:
Emzirirken Gebe Kalmam Mümkün Mü
Emzirirken Gebe Kalmam Mümkün Mü?

sabahlık modelleri ve fiyatları41
2015 sabahlık modelleri ve fiyatları

Gebelikte kaç kilo almalı
Göbek Deliğinde Ağrı

Kapat
Bumerang - Yazarkafe