Gebelik Şekeri Gebelik Diyabeti Nedir?

Gebelik Şekeri Gebelik Diyabeti Nedir?

Öncesinde diyabeti yani şeker hastalığı olmayan gebeliğin ilerlemesi ile ortaya çıkan diyabete gebelik diyabeti ya da gebelik şekeri denir. Gebelik öncesinde şeker hastalığı bulunmayan kadınlarda gebelik ile ortaya çıkabilen gebelik şekeri yahut gebelik diyabeti nedir ve hangi durumlarda ortaya çıkar merak edenler için uzmanların bu konuda verdikleri bilgileri kısaca özetleyelim.

Gebelik şekeri bir başka deyişle gebelik diyabeti gebelerin %3ünde ortaya çıkan daha önce etkisini göstermeyen yüksek dereceli İnsülinin gebeliğe bağlı yükselen ve değişen hormonların etkisi ile kan şekerini tetikleyip yükseltmesi ile ortaya çıkan durumdur. Hamileliğin ilk ayında açlık şekeri ölçümü yaptıran gebelerde gebelik şekeri görülmemiş ise bile gebeliğin 20 ila 24. Haftası arasında yenilenen şeker yükleme testi tüm anne adaylarının muhakkak yaptırması gereken bir testtir.

Gebe olan anne adayları gebelik diyabeti nedir ve gebelik şekeri oluşmuş ise bebek bu durumdan kötü yönde etkilenir mi diye endişe duyabilirler. Hamilelikten önce şeker hastalığı olmayan fakat gebeliğin 24. Haftasında gebelik diyabeti tespit edilen anne adayları doktorlarının tavsiyesine uydukları sürece bebekleri gebelik diyabetinden etkilenmez. Gebelik diyabeti ancak hamileliğin ilk 3 ayında tespit edilmiş ise çocuklar için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle hamilelik öncesinde şeker hastalığı sorunu olan anneler doktor kontrollü altında olmalı ve sürekli takip edilmelidirler. Gebelik şekeri bulunan anne adaylarının bebekleri anne karnında İnsülinden etkilenerek kilo alırlar ve diğer bebeklere oranla daha kilolu doğarlar.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Haftasının Tespiti başlıklı makalemizde Hamilelikte Ultrason İle Yapılan Ölçümler hakkında bilgiler verilmektedir.


You may also like...

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Devamını oku:
Anne Karnında Bebek Gelişimi
21. Hafta Hamilelik (gebelik)

gebelikte ton balığı yemek
Gebelikte Ton Balığı Yiyebilir Miyim?

iğne oyası yazma kenarı nasıl kıvrılır
iğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

Kapat
Bumerang - Yazarkafe