Gecikmeli Adet

Gecikmeli Adet

Regli yani kadında adet görme ortalama olarak 13 yaşından başlar ve 45 yaşına kadar süren 28 günde bir tekrar eden yumurtlama sürecidir. Adet görme kadından kadına farklılık gösterir örneğin bazı kadınların adet kanaması 1 hafta sürerken bazı kadınlarda 4 hatta 3 gün sürebilir. Adet kanamasının başlamasından itibaren her 28 günde bir tekrar eden bu kanamalar bazı kadınlarda daha uzun aralarla gerçekleşir buna gecikmeli adet denmektedir.

Adet düzensizlikleri arasında sıkça görülen gecikmeli adet kanamasının birden fazla nedeni vardır. Gecikmeli adet kanamasının nedeni genel olarak yumurtalıklarda oluşan sorunlardan meydana gelir. Kadınlarda sağlıklı olmayan yumurtlama sonucu meydana gelen gecikmeli adet sorunu jinekolojik muayene sonucunda uygulanacak tedavi ile giderilebilir. Kadın henüz menopoza girmemiş ve genç bir yaşta ise gecikmeli adet düzeni nedeni ile hamile kalma şansı düzenli adet görenlere göre daha düşüktür. Gecikmeli adet kanaması olan kadınlar hani yaşta olurlarsa olsunlar bir kadın doğum uzmanına görünmelidirler.

Yumurtalıklarda oluşan çeşitli kistlerde gecikmeli adet kanamalarına neden olabilir. Bir doktora başvurduğunuz takdirde Ultrason yardımı ile doktorunuz yumurtalıklarınızda kist olup olmadığını kontrol edecektir. Gecikmeli adet menopoza girmek üzere olan kadınlarda da görülmektedir ortalama olarak 45 yaşında menopoza giren kadınlarda birkaç yıl öncesinden yumurtlama sayısındaki düşüş nedeni ile gecikmeli adet gözlenmektedir.  Kadında gecikmeli adet sorunu yaşanıyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmeli ve bu düzensizliğin altında yatan nedeni öğrenerek tedavi olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Güneş Çarpması Tehlikeli Mi? başlıklı makalemizde Hamilelik Döneminde Güneş Işığı Faydalı mı, Hamilelikte Deniz Ve Havuz ve Zararlı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Incoming search terms:

  • hamilelik icin adet kac gun gecikmeli

You may also like...

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Devamını oku:
rahim darlığı nasıl tedavi edilir
Rahim İçi Darlığı

Gebelikte kanama
Gebelikte kanama

Hamile kaldıgımı Nasıl Anlarım
Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Kapat
Bumerang - Yazarkafe