Göbek Deliğinde Ağrı

Göbek Deliğinde Ağrı

Özellikle hamileliğin 4. Ayından itibaren bazı kadınların göbek deliğinde hassasiyet ve ağrılar meydana gelir. Göbek deliğinde ağrı büyüyen rahim ve gerilmeye başlayan karın nedeni ile ortaya çıkar. Rahim büyüdükçe onu tutan kaslar gerilmeye başladığından dolayı kasıklarda ve göbek deliğinde ağrılar başlaması oldukça normal bir durum olup hamileliğin bitmesi ile tamamen geçecek bir rahatsızlıktır.

Gebeliğin ilerleyen aylarında büyüyen bebekle birlikte rahimde büyümeye ve karın daha fazla gerilmeye başlar. Karın gerildikçe göbek deliğinde ağrı daha fazla görülmeye başlayabilir bu durum sizi endişelendirmemelidir. Hafif ağrı gurubuna giren göbek deliği ağrısı sizde şiddetli ağrılar olarak ortaya çıkmış ise bir doktora görünmenizde fayda vardır bu ağrıların altında yatan önemli bir neden olabilir. Gebeliğin son aylarında bebek göbeğin üst kısmına doğru çıktığından dolayı göbek deliğindeki ağrılarınız hafifleyebilir. Gerilen karınla birlikte göbek deliğiniz düzleşmeye başlayacak ve gebeliğin son günlerine doğru tamamen düz bir şekli alacaktır.

Bazı hamile kadınlar gerek yaptıkları spor gerekse genetik yapılarından dolayı gebeliklerini küçük bir karınla tamamlarlar. Daha güçlü karın kaslarına sahip olan bu kadınlarda göbek fazla gerilmez ve göbek deliğinde ağrı oluşmaz.  Gebelikte göbeğinin büyümesi sonucunda gerekli önlemler alınmadığı zaman karında çatlakları oluşmaya başlar ve bazı kadınlar bu çatlakların göbek deliğindeki ağrıyı tetiklediğini düşünse de bu yanlış bir saptamadır. Göbek de oluşan çatlaklar göbek deliğinde oluşan ağrıyı tetiklemez.

Bir önceki yazımız olan Gecikmeli Adet başlıklı makalemizde Adet Gecikme Nedenleri Ve Çözümleri ve Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Incoming search terms:

  • gebelikte karın göbeğinin ağırması

You may also like...

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

1 Response

  1. Aysun diyor ki:

    Ben 15.9.2015 te adet gördüm ve 20.9 da bitti ve bir hafta sonra midem bulaniyo başim dönüyo tansiyonum düşüyo ayaklarim ağriyo belim ağriyo sizce ben hamile olabilirmiyim .belirtiler hamileliği gösteriyor yaşim 41 gec hamilelik yaşiyor olabilirmiyim coğul gebelik riskim varmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Devamını oku:
Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
İlişkiden hemen sonra idrar yapmamak mı gerekir gebelik istiyorsak?

Emzirirken Hamile Kalınır mı?
Emzirirken Hamile Kalınır mı?

Gebelikte Epilasyon Yapılabilir mi
Gebelikte Epilasyon Yapılabilir mi?

Kapat
Bumerang - Yazarkafe